Co nowego w BricsCAD® Mechanical V21? - VectorCAD
Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa

Co nowego w BricsCAD® Mechanical V21?

Obraz1

Co nowego w BricsCAD Mechanical V21?

27 października 2020, podczas Bricsys® Digital Summit, Bricsys® wypuścił BricsCAD® V21, dostępny na pięciu różnych poziomach licencji: BricsCAD® Lite, BricsCAD® Pro, BricsCAD® Mechanical, BricsCAD® BIM i BricsCAD® Ultimate. W nadchodzących tygodniach, na blogu Vector Software będziemy sprawdzać wszystkie nowe funkcje. W tym poście przyjrzyjmy się nowościom w BricsCAD® Mechanical V21.

Wybierając nad czym pracować przy BricsCAD® Mechanical V21, zespół zdecydował się skupić na „najbardziej pożądanych narzędziach i funkcjonalności”. Bricsys wysłuchał klientów, od których otrzymał bardzo dużo zgłoszeń z propozycjami nowych narzędzi i usprawnień. Zapraszam do lektury, aby zapoznać się z ulepszeniami w BricsCAD® Mechanical V21.

TL;DR

Zaawansowany menedżer zestawienia komponentów, edycja importowanych obiektów z AutoCAD® Mechanical, arkusze blachy z kołnierzami połączonymi w kształcie litery T, zakładki i szczeliny dla gięć wyciągniętych po profilach, analityczne rozwijanie arkusza blachy, automatyczne tworzenie połączeń arkusza blachy i gięcia blach z zerowymi promieniami.

Arkusze Blach

Obraz2

Nowe zakładki i połączenia

Blacha z kołnierzami połączonymi w kształcie litery T

Możemy teraz użyć nowej funkcji SMJUNCTIONCREATE do łączenia kołnierzy blach z trójnikami. Można tworzyć połączenia typu T między dwiema częściami z blachy i nawet nie muszą się one stykać. Za pomocą polecenia SMJUNCTIONCREATE można rozdzielić bryły na dwie części.

Zakładki i szczeliny połączeń T kształtynch

Po utworzeniu, połączenia T można następnie przełączyć na zakładki i szczeliny za pomocą przeglądarki Mechanical.

Zakładki i szczeliny wyciągniętych gięć

Obraz3

Zakładki i szczeliny na wyciągniętych łukach, nowość w BricsCAD® Mechanical V21

W BricsCAD® Mechanical V21 możemy także tworzyć zakładki i szczeliny wzdłuż zakrzywionej krawędzi. Wystarczy ustawić liczbę zakładek lub odległość, a BricsCAD® obliczy resztę.

Zautomatyzowane łączenia

Obraz4

Inteligentne, automatyczne przypisywanie połączeń i zagięć podczas konwersji brył na blachę.

W BricsCAD® Mechanical V21 podczas używania polecenia konwersji bryły na arkusz blachy, łączenia i zagięcia są teraz inteligentnie przypisywane, aby tworzenie rozwijanych części arkusza blachy było szybsze i bardziej wydajne. Znacząco skraca to czas potrzebny do stworzenia części, które prawidłowo się rozwijają. W razie potrzeby, później można ręcznie dostosować model.

Rozwijanie analityczne

Obraz5

Dobra wiadomość dla fanów krzywych: w BricsCAD® Mechanical V21 można teraz obliczać płaskie wzory dla stożkowych i cylindrycznych gięć utworzonych po wyciągnięciu, używając czworokątnego lub analitycznego rozwinięcia.

Właściwości arkusza blachy na bryle

Obraz6

Zwróćmy uwagę, że dwie różnej grubości blachy zostały zastosowane do różnych części korpusu arkusza blachy.

Podczas pracy z wielobryłowymi częściami i zespołami konstrukcji blaszanych, możliwe jest przypisanie określonych właściwości (na przykład tabeli grubości lub gięcia) do każdego obiektu.

Fazowanie blachy

Obraz7

Automatycznie wykryte fazowania.

Podczas przekształcania modelu bryłowego w część z blachy, polecenie SMCONVERT może teraz automatycznie wykrywać fazowania elementów. Na przykład ścięcia krawędzi są automatycznie konwertowane na fazowania i opisywane w rozwiniętych reprezentacjach.

Gięcie arkusza blachy z promieniem zerowym

Podczas konwersji bryły na część z blachy, BricsCAD® Mechanical V21 automatycznie rozpoznaje zagięcia o promieniu zerowym. Oznacza to, że nie musimy już ręcznie naprawiać zagięć, aby utworzyć prawidłowo rozłożoną część.

Rysowanie 2D

Chociaż BricsCAD® Mechanical to o wiele więcej niż tylko narzędzie do rysowania 2D, nie oznacza to, że zespół zapomniał o tworzeniu rysunków technicznych. Posiadając BricsCAD® Mechanical V21 nadal mamy dostęp do wszystkich możliwości kreślenia płaskiego.

Widok przerwany

Importowane obiekty proxy

Obraz8
Obraz9

Widoki rysunkowe długich części i złożeń (takich jak rury) można podzielić na skrócone widoki za pomocą nowego polecenia WIDOKBREAK. Nie będzie już trzeba tworzyć długich widoków, ani wykonywać ręcznych edycji. Ponadto widok zachowa powiązania asocjacyjne.

Możliwa jest teraz praca z obiektami importowanymi z AutoCAD®.

W BricsCAD® Mechanical V21 można modyfikować elementy w pliku rysunku, utworzone w AutoCAD® Mechanical. Wystarczy w ustawieniach uruchomić odpowiednie aktywatory, a następnie ponownie otworzyć plik. Obiekty z AutoCAD® Mechanical możemy teraz edytować przy użyciu nie tylko prostych poleceń, takich jak przesuwanie i obracanie, ale także modyfikować właściwości, takie jak styl numeru pozycji lub tolerancja.

Zaawansowany menedżer BOM

W BricsCAD® Mechanical V21 Menedżer BOM (Bill Of Materials) zawiera kilka znaczących ulepszeń, między innymi: niestandardowe kolumny, zaawansowane filtry kolumn, agregację według parametrów.

Obraz10

Projektowanie rurociągów

BMWSTAW

Nowy tryb inteligentnego wstawiania polecenia BMWSTAW działa zgodnie z nowymi funkcjami projektowania rur, dostępnymi w BricsCAD® Pro V21. Inteligentne wstawianie automatycznie dopasowuje części do bieżących części na rysunku.

Obraz11

BMPOŁĄCZ

Nowe polecenie BMCONNECT umożliwia automatyczne łączenie elementów rurowych dowolnie umieszczonych w przestrzeni 3D.

Animacja

Panel Animacja, wprowadzony w BricsCAD® Mechanical V20, daje teraz opcję animacji rozstrzelonych reprezentacji.

Obraz12

To jeszcze nie wszystkie nowości BricsCAD ® Mechanical V21!

Istnieją również rozbudowane funkcje projektowania rur, dostępne od licencji BricsCAD® Pro V21 i wyższych. Aby zobaczyć wszystko, co nowego w BricsCAD® Mechanical V21, sprawdź informacje o wersji i wróć do bloga, ponieważ będziemy odkrywać więcej funkcji!

Autor: Wojciech Fiłonowicz