Co nowego w BricsCAD® Pro V21? - VectorCAD
Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa

Co nowego w BricsCAD® Pro V21?

Obraz1

Co nowego w BricsCAD Pro V21?

27 października 2020, podczas Bricsys® Digital Summit, Bricsys® wypuścił BricsCAD® V21, dostępny na pięciu różnych poziomach licencji: BricsCAD® Lite, BricsCAD® Pro, BricsCAD® Mechanical, BricsCAD® BIM i BricsCAD® Ultimate. W nadchodzących tygodniach, na blogu Vector Software będziemy sprawdzać wszystkie nowe funkcje. W tym poście przyjrzyjmy się nowościom w BricsCAD® Pro V21.

Bricsys® dokłada wszelkich starań, aby BricsCAD® był Twoim preferowanym modelerem geometrii. BricsCAD® Pro V21, dodaje więcej niż tylko nowe funkcje modelowania. Fragmenty rdzenia modelującego zostały refaktoryzowane, aby w miarę możliwości lepiej wykorzystywać wielowątkowość. To są ulepszenia, których z pewnością oczekujemy od dostawcy oprogramowania CAD!

W tym roku cała funkcjonalność BricsCAD® Platinum została przeniesiona do BricsCAD Pro®, a ponadto dodano mnóstwo nowych funkcji. Czytaj dalej, aby odkryć ulepszenia dla BricsCAD® Pro V21.

Dla niecierpliwych 😉

Nowe funkcje BricsCAD® Pro V21 (w skrócie, ale nie wszystkie):

Nowy panel biblioteki, ponad 200 nowych parametrycznych standardowych części rurociągów, wiązania oparte na geometrii 3D, ulepszony import plików SketchUp®, asymetryczne zaokrąglenia i fazowania, zachowane połączenia podczas obrotów, przesuwanie lub obracanie wierzchołków z pełną kontrolą, optymalizacja, SmartInset.

Siatki

Obraz3

Edycja siatki została ulepszona w BricsCAD® V21, podobnie jak import SketchUp®.

Jak wiadomo, w Bricsys® bazują na bryłach, ale to nie znaczy, że skromna siatka zostaje pominięta. W tym roku Bricsys® dokonał ulepszeń w sposobie, w jaki BricsCAD® obsługuje siatki.

Właściwości siatki

Ulepszone wyświetlanie geometrii siatki

Przekształcenie siatki w bryłę

Usprawnienia w SketchUp® Import

W panelu właściwości jest teraz więcej opcji siatki. W tym właściwości podelementów siatki, takich jak powierzchnie, krawędzie i wierzchołki.

Ulepszone wyświetlanie siatki nie tylko dobrze wygląda, ale także znacznie ułatwia wymiarowanie i edycję.

Możemy teraz bezpośrednio przekształcać siatki w bryły, używając nowego polecenia ConvToSolid.

Import plików SketchUp® został znacznie ulepszony – poprawiono szybkość i dokładność importu. W BricsCAD V21, obiekty Sketchup® wczytywane są jako bloki, a dodatkowo importowi podlegają również materiały renderowane i tekstury.

Zaokrąglij i fazuj

W BricsCAD® V21 możemy tworzyć zaokrąglenia o zmiennym promieniu. Oznacza to, że da się ustawić różne wartości promieni na obu końcach zaokrąglonej krawędzi lub jako sekwencję stycznych krawędzi.

Obraz4

Twórz asymetryczne, stałe fazowania

W BricsCAD® V21 możliwe jest tworzenie asymetrycznych zaokrągleń i fazowań.

Dostępne jest również stałe fazowanie asymetryczne wzdłuż wybranych krawędzi, używając dwóch różnych odległości.

Edycja zaokrągleń

Wiązania oparte na geometrii 3D

Edycja zaokrągleń stała się łatwiejsza dzięki wprowadzeniu możliwości zmiany promienia. Edycja jest wykonywana za pomocą narzędzia, które wygląda jak Manipulator, co zapewnia lepszą użyteczność.

BricsCAD V21 pozwala na zmianę dowolnego parametru modelu 3D w wiązanie oparte na geometrii. Wystarczy użyć usprawnionego polecenia PARAMETRIZE, aby automatycznie wykryć elementy parametryczne. Przekształcenie parametrów jednocześnie zachowuje relacje z innymi częściami modelu.

Parametry oparte na geometrii mogą być używane nie tylko w nowo tworzonych modelach, ale także w istniejących modelach utworzonych w poprzednich wersjach BricsCAD®.

Ulepszenia manipulatora

W BricsCAD® V21 możemy zrobić jeszcze większy użytek z Manipulatora, za pomocą HotKeyAssistant (czarne menu przycisku Ctrl).

Obraz5

Zachowanie połączeń podczas obrotów

Przesuwanie i obracanie wierzchołków

Obracanie daje teraz możliwość zachowania połączeń między elementami. Oznacza to, że wszystkie sąsiednie obiekty zostaną automatycznie rozszerzone, znacznie poprawiając szybkość modelowania 3D i oszczędzając mnóstwo czasu.

W BricsCAD® V21 jest możliwe przesuwać lub obracać wierzchołki zachowując pełną kontrolę nad ruchem. Dodatkowo, możemy użyć do tego triangulacji.

Rurociągi

Obraz6

Nowa biblioteka części pełna setek części zespołów rur.

Nowe standardowe części do rurociągów

BricsCAD® V21 oferuje ponad 200 nowych parametrycznych standardowych części rurociągów: rury, kolanka, redukcje, trójniki, krzyże, kołnierze, uszczelki, zgodne z normami ASME, DIN i ISO. Biblioteka części również została zoptymalizowana.

Rurociągi w projekcie złożenia

Narzędzia SMARTINSERT i CONNECTSTANDARDPARTS pozwalają usprawnić proces projektowania: części rur są automatycznie łączone i zmieniane w celu utworzenia parametrycznych systemów rur z wiązaniami złożenia i typowymi parametrami.

Widok przerwany

Obraz7

Za pomocą nowego polecenia PRZERWANIE WIDOKU, jesteśmy w stanie podzielić widoki rysunków długich części i złożeń.

To jeszcze nie wszystkie nowości BricsCAD ® Pro V21!

Dostępnych jest również kilka ciekawych, nowych funkcji Point Cloud i Civil Design! Aby zobaczyć wszystko, co nowego w BricsCAD® Pro V21, przeczytaj informacje o wersji i wróć do bloga, ponieważ będziemy omawiać więcej funkcji!

Autor: Wojciech Fiłonowicz