Maintenance czy aktualizacja? Co bardziej się opłaca? - VectorCAD
Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa

Maintenance czy aktualizacja? Co bardziej się opłaca?

Zmiana polityki licencjonowania jednego z największych producentów oprogramowania CAD wywołała spore zamieszanie również wśród użytkowników innych programów wspomagających projektowanie. Jako Generalny Dystrybutor oprogramowania BricsCAD w Polsce chcemy mieć pewność, że Nasi Klienci w pełni rozumieją ofertę licencyjną i wiedzą, jak w najbardziej korzystny dla nich sposób z niej skorzystać.

O czym warto pamiętać?

1

Kupując program BricsCAD, otrzymują Państwo wieczystą licencję* (bez dodatkowych, czasowych opłat). Gdy po zakupie Maintenance zdecydują Państwo nie przedłużać tego pakietu, oprogramowanie będzie wciąż działać. Jednocześnie producent umożliwia zakup licencji czasowych (rocznych i trzyletnich) na wyraźną prośbę klienta.

2

Wybierając Maintenance, uzyskujemy dostęp do wszystkich aktualizacji: zarówno podwersji, jak i kolejnego głównego wydania. Sami możemy zdecydować, kiedy przeprowadzić aktualizację – BricsCAD nie wymusza instalacji.

3

Każda licencja umożliwia uruchomienie BricsCAD na Windows, OS X i Linux. Pojedynczą licencję można aktywować na dwóch urządzeniach, np. na komputerze stacjonarnym w pracy oraz laptopie w domu.

4

Licencje sieciowe działają w BricsCAD w tradycyjny sposób, tj. licencja na odpowiednią ilość stanowisk aktywowana jest na serwerze, do którego łączą się komputery użytkowników. W tym samym czasie podłączonych do licencji może być tyle stanowisk, ile zapisano w licencji – niezależnie od tego kto pracuje na BricsCAD. Jest to przeciwieństwo polityki licencyjnej AutoCAD, gdzie licencje są przypisywane do konkretnych użytkowników. Więcej na ten temat przeczytają Państwo na naszym blogu.

Czy warto posiadać aktualne oprogramowanie?

Oczywiście warto. Powodów jest kilka:

 • Dostęp do najnowszych narzędzi przyspieszających pracę, które zwiększają konkurencyjność naszej firmy.
 • Obsługa najnowszego rozszerzenia plików rysunkowych DWG, pozwala zachować pełną kompatybilność na wypadek aktualizacji tego formatu. Ostatnia aktualizacja rozszerzenia DWG miała miejsce w 2018 roku.
 • Systemy operacyjne cały czas wprowadzają aktualizacje, wymuszając poprawki poszczególnych sterowników. Te sytuacje czasem wymagają usprawnień wprowadzanych przez producenta oprogramowania, które są dostępne jedynie dla najnowszej wersji programu.

Wybierając BricsCAD mamy oczywiście możliwość pominięcia aktualizacji i pozostania przy zakupionej wersji programu.

Standardowe aktualizacje czy Maintenance?

Przy zakupie licencji BricsCAD, opiekunowie handlowi będą chcieli zachęcić Państwa do dokupienia opcjonalnego pakietu Maintenance. Chęci Zespołu BricsCAD wynikają z troski o najwyższy komfort Państwa pracy z CAD oraz o docelową oszczędność w stosunku do tradycyjnych późniejszych aktualizacji. Maintenance to roczny pakiet, który pozwala korzystać z zawsze najnowszej wersji oprogramowania oraz priorytetowego wsparcia technicznego.

W praktyce wygląda to w ten sposób, że posiadając wersję BricsCAD V21 + Maintenance, będziemy mogli korzystać z wersji 22 jak tylko ukaże się instalator. Przed upływem roku, pakiet można przedłużyć, dzięki czemu uzyskamy dostęp do kolejnej wersji oraz zachowamy priorytetową opiekę techniczną. W każdej chwili można oczywiście zrezygnować z dokupowania kolejnego Maintenance i zostać z aktualnie posiadaną wersją licencji wieczystej.

Zamiast przedłużać Maintenance, użytkownik może również w dowolnym momencie zaktualizować swoje oprogramowanie do najnowszej wersji. Wady i zalety takiego rozwiązania przedstawiono na poniższym zestawieniu kosztów dla przykładowego zakupu licencji stanowiskowej BricsCAD V21 Pro na przestrzeni 5 lat.

Pierwsza możliwość: Roczna licencja czasowa BricsCAD Pro na 5 lat

A2

Czasowa licencja BricsCAD umożliwia dostęp do najnowszej wersji przez rok oraz do wszystkich aktualizacji podczas trwania subskrypcji.

Roczna subskrypcja BricsCAD Pro kosztuje 2800 zł, więc wersja na okres 5 lat – 14000 zł*. Zdajemy sobie sprawę, że czasowe licencje są mało popularne. Gdyby jednak chcieli Państwo zakupić BricsCAD na ustalony okres, zapraszamy do kontaktu.

Kosztorys

BricsCAD Pro – licencja roczna

2800 zł

Koszt całkowity (5 lat)

5 x 2800 zł = 14000 zł**
Zalety
 • Niższy początkowy koszt programu.
 • Pozostajemy na bieżąco z aktualnym oprogramowaniem.
 • Priorytetowe wsparcie techniczne.
Wady
 • Brak licencji wieczystej.
 • Najwyższy koszt pozostania przy aktualnej wersji BricsCAD przez 5 lat.
 • Gdy po upływie roku, nie zostanie wykupiona kolejna subskrypcja, program przestanie działać.

Druga możliwość: BricsCAD V21 Pro + aktualizacja po 3 latach

A3

Kupujemy BricsCAD V21 Pro i przez pierwsze trzy lata pracy w programie, używamy wersji V21. Gdy ukaże się wersja V24, postanawiamy zaktualizować nasze oprogramowanie, ze względu na nowe funkcje oraz kompatybilność z innymi aktualnymi programami CAD. Obecnie, koszt aktualizacji BricsCAD Pro z trzech wersji wstecz wynosi 4180 zł** – cena ta zawiera Maintenance, więc jednocześnie zyskujemy dostęp do przyszłej wersji V25 oraz priorytetowe wsparcie techniczne na rok.

Kosztorys

BricsCAD Pro – licencja wieczysta*

3800 zł

Aktualizacja z V21 do V24 (zawierająca Maintenance do V25)

4180 zł**

Koszt całkowity

7980 zł**
Zalety
 • Wieczysta licencja BricsCAD.
 • Klient sam zdecydował, kiedy aktualizować oprogramowanie.
 • Całkowity koszt jest znacznie niższy od utrzymania licencji czasowych do tej samej wersji BricsCAD.
Wady
 • Wsparcie techniczne jest wciąż darmowe, ale przez formularz na stronie Bricsys. Priorytetowe wsparcie techniczne dostępne będzie dopiero po aktualizacji (ze względu na pakiet Maintenance).
 • Przez dwa lata, używane było nieaktualne oprogramowanie. Oznacza to brak dostępu do najnowszych funkcji i usprawnień w tym okresie.

Trzecia możliwość: BricsCAD Pro + Maintenance

A4

Opcja zawiera BricsCAD V21 Pro oraz pakiet Maintanence, który będzie co roku przedłużany. Klient ma cały czas dostęp do aktualnej wersji programu oraz priorytetowej pomocy technicznej.

Kosztorys

BricsCAD Pro – licencja wieczysta* + Maintenance

4750 zł

Przedłużenie Subskrypcji przez kolejne trzy lata

3 x 950 zł = 2850 zł**

Koszt całkowity

7600 zł**
Zalety
 • Wieczysta licencja BricsCAD.
 • Priorytetowe wsparcie techniczne.
 • Dostęp do zawsze aktualnej wersji programu.
 • Najniższy koszt pozostania przy aktualnej wersji BricsCAD przez 5 lat.
 • Przedłużenie Maintenance jest rozłożone na coroczne przystępne wpłaty. 
Wady
 • Koszt początkowy jest wyższy ze względu na wliczoną cenę aktualizacji do V22 (950 zł za pierwszy Maintenance).

Podsumowanie

Powyższe porównanie pokazuje, że licencja czasowa jest opłacalna tylko i wyłącznie wtedy, gdy będziemy z oprogramowania korzystać przez jeden rok. Na dłuższy okres znacznie bardziej opłacają się licencje wieczyste.

Zakup wieczystej licencji BricsCAD Pro, a następnie aktualizacja po 3 latach umożliwia ostateczne dostęp do wersji V25, ale przez 2 lata użytkownik nie może korzystać z aktualnego oprogramowania i priorytetowej pomocy technicznej, co jest ryzykowne chociażby w kontekście wielu zmian wprowadzanych przez systemy operacyjne. Dodatkowo, aktualizacja z trzech wersji wstecz jest stosunkowo dużym kosztem jednorazowym.

Trzecia opcja, czyli utrzymanie pakietu Maintenance okazuje się tańsza od wariantu z aktualizacją, a dodatkowo uprawnia do priorytetowego wsparcia technicznego, ciągłego dostępu do aktualnej wersji programu, a wpłaty są podzielone na przystępne kwoty. Biorąc pod uwagę, że BricsCAD jest kluczowym narzędziem w Państwa firmach, warto zawsze korzystać z najnowszej wersji programu oraz mieć dostęp do natychmiastowej pomocy technicznej ze strony specjalisty.

*Uwaga: „licencja wieczysta” pozwala używać BricsCAD tak długo, jak istnieje odpowiedni system operacyjny dzięki któremu program może działać.

**Uwaga: koszty przyszłych wersji BricsCAD przyjęto orientacyjnie, na podstawie cenników z marca 2021 r.

 

Wojciech Fiłonowicz, Kierownik Działu Technicznego CAD, Vector Software