Subskrypcja Named User vs. Elastyczne licencjonowanie BricsCAD - VectorCAD
Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa

Subskrypcja Named User vs. Elastyczne licencjonowanie BricsCAD

Obraz1

Subskrypcja Named User vs. Elastyczne licencjonowanie BricsCAD

Autodesk® ogłasza odejście od licencjonowania opartego na numerach seryjnych na rzecz modelu nazwanego użytkownika (Named User). Po 7 sierpnia 2020 r., podczas kolejnego odnawiania subskrypcji, obecni klienci licencji sieciowej Autodesk mogą wymienić każdą swoją licencję sieciową na dwie subskrypcje „Named User”. Wydaje się, że to całkiem niezła okazja, zwłaszcza, że oferują dwie licencje za jedną, „a cena pozostanie porównywalna z obecnym kosztem”.

Następnie obiecują, że koszt subskrypcji tych licencji imiennych wzrośnie „tylko” o 2,5% rocznie przez następne osiem lat. Po ośmiu latach koszt subskrypcji na licencję powróci do „sugerowanej ceny detalicznej producenta” – w 2028 r. Niestety, nie zostaliśmy poinformowani jaka może być wspominana cena.

Unikaj nieporozumień

Wiadomość od Autodesk jest niejasna i dla większości użytkowników stanowi zagadkę. W biznesie lepiej unikać nieporozumień. Bricsys ma rozwiązania dla zagadki nazwanego użytkownika, nazywa je: „licencjami stanowiskowymi, wielostanowiskowymi i sieciowymi”, które można kupić („wieczyste”) lub wynająć („subskrypcja”). Innymi słowy, są to te same modele licencjonowania, z których korzystamy od lat.

Jeśli korzystasz obecnie z licencjonowania sieciowego, prawdopodobnie obsługujesz maksymalnie trzech lub więcej „zwykłych” użytkowników CAD każdą posiadaną licencją sieciową. Ogólnie rzecz biorąc, w modelu nazwanego użytkownika nie jest to możliwe. Innymi słowy, licencje nazwanych użytkowników są powiązane z osobą w Twojej organizacji. Z tego powodu tylko nazwany użytkownik może korzystać z oprogramowania, wprowadzając swoje poświadczenia. Dlatego pracownicy muszą się „zalogować”, aby korzystać z oprogramowania. A jeśli nie używają swojej „nazwanej licencji”, jest ona bezczynna.

Autodesk twierdzi również, że model nazwanego użytkownika oferuje „Dedykowany dostęp dla wszystkich pracowników niezależnie od miejsca i czasu” oraz „nowe sposoby optymalizacji kosztów licencji”. Dalej zapewniają, że „nie będziesz już musiał zarządzać serwerami sieciowymi ani śledzić anonimowych numerów seryjnych”. Użytkownicy przestaną być anonimowi dla administratorów w swoich firmach, ale też dla menadżera danych firmy Autodesk. Nie wiemy wszystkiego o tej inicjatywie, znamy tylko treść krótkiego komunikatu. Możliwe, że firma Autodesk ma plany na dynamiczne zarządzanie pulą danych nazwanych użytkowników.

Pewne jest, że w ramach proponowanego planu Named User, każdy użytkownik będzie musiał zalogować się na serwerze licencji zarządzanym przez firmę Autodesk.

Porównanie systemu Named User z Elastycznym Licencjonowaniem BricsCAD

Obraz1
Obraz2

Autodesk®: Przejście do Named Users

Od 7 sierpnia 2020 r. Użytkownicy licencji sieciowej mogą wymienić jedną licencję sieciową na dwie subskrypcje nazwanych użytkowników przy kolejnym odnowieniu

Licencje imiennych użytkowników są powiązane z pojedynczym „nazwanym” użytkownikiem; na przykład „jan.kowalski@firmaxyz.pl”

Licencjonowanie Named User oznacza, że firmy będą musiały kupować subskrypcje dla każdego użytkownika korzystającego z oprogramowania – nawet do okazyjnego użytku

Administrowanie nazwanymi planami użytkownika dodatkowo obciąża menedżerów CAD i personel IT

Jeśli obsługujesz więcej niż dwóch (2) użytkowników z aktualną licencją sieciową, będziesz musiał zakupić dodatkowe subskrypcje po wyższej cenie niż w zeszłym roku

Bricsys®: Elastyczne korzyści licencyjne

Bricsys oferuje licencje stanowiskowe, wielostanowiskowe i sieciowe. Możesz je kupić (bezterminowo) lub wypożyczyć (sybskrypcja)

Licencje BricsCAD są powiązane z firmą, która jest ich właścicielem, a nie z indywidualnym użytkownikiem

Licencje sieciowe BricsCAD mogą „pływać” w sieci korporacyjnej, obejmując zarówno dedykowanych, jak i okazyjnych użytkowników

Do zarządzania licencjami BricsCAD nie jest wymagana żadna dodatkowa administracja

Bricsys oferuje opcjonalny, niedrogi program utrzymania, aby Twoje wieczyste licencje na oprogramowanie były aktualne

Kilka ważnych pytań dotyczących licencjonowania nazwanych użytkowników:

  • Oprócz dwóch subskrypcji, które otrzymasz na każdą wymienianą licencję sieciową, ile nowych subskrypcji będziesz musiał kupić, aby zaspokoić potrzeby pracy na zmiany oraz okazyjne korzystanie z CAD?
  • Ile wysiłku działu IT będzie wymagało zarządzanie tworzeniem nazwanych kont użytkowników?
  • Zarządzanie rotacją nazwanych użytkowników, gdy ludzie będą dołączać i opuszczać organizację – jak to będzie działać?
  • Co się stanie, gdy serwer licencji Autodesk będzie niedostępny?
  • Jak będą działać nazwani użytkownicy, gdy nie mają połączenia z Internetem?
  • Czy można „pożyczyć” licencję na pracę poza siedzibą firmy?
Obraz3

Dlaczego wybrać BricsCAD?

BricsCAD to nowoczesny i sprawdzony CAD, który jest dostępny jako elastyczna licencja, powiązana z firmą, która jest jego właścicielem lub go wynajmuje. Licencje sieciowe BricsCAD mogą pływać w Twojej sieci, aby służyć zarówno dedykowanym, jak i okazjonalnym użytkownikom. Jeśli pracownik dołącza do firmy lub ją opuszcza, nie ma potrzeby przechodzenia przez żadne przeszkody, aby przepisać subskrypcję imiennego użytkownika.

Najważniejsze, że BricsCAD po prostu kosztuje mniej i oferuje większą wydajność CAD. Zespołowi Bricsys zależy na wspieraniu swoich klientów. Z założenia CAD powinien ułatwić, a nie utrudnić życie.

Licencje wieczyste lub subskrypcyjne, które działają we wszystkich językach, we wszystkich regionach.