Stocznia Asto projektuje w BricsCAD® Mechanical - VectorCAD
Al. Jerozolimskie 184B, 02-486 Warszawa

Stocznia Asto projektuje w BricsCAD® Mechanical

Stocznia Asto projektuje w BricsCAD® Mechanical

„DOKŁADNOŚĆ” to podstawowa i najważniejsza wartość dla holenderskiego przedsiębiorstwa stoczniowego Asto Shipyard.

Założona w 1956 r., Stocznia Asto zapewnia kompleksowe usługi w zakresie budowy, wykończania, konserwacji i napraw statków śródlądowych i projektów związanych
z żeglugą. Aby zapewnić najwyższe standardy dokładności, stocznia używa BricsCAD Mechanical do projektowania wszystkich części konstrukcyjnych i mechanicznych.
Od jednostki napędowej po kompletną budowę statku.

Inżynier Melvin Hamar de la Brethonière i kierownik projektu Stijn Buijks ze stoczni Asto wyjaśnili, dlaczego „dokładność” jest priorytetowa dla stoczniowców.

„Jesteśmy teraz bardzo zajęci” – powiedział Hamar. „W Asto pracuje około 35 osób
i często zatrudniamy pracowników tymczasowych, którzy nas wspierają. W czasie największego natężenia zleceń możemy mieć do 150 osób do swojej dyspozycji. Naszymi klientami są głównie firmy żeglugowe, służby rządowe i osoby prywatne, które zlecają nam prace przy budowie i utrzymaniu ich statków”
.

„Oferujemy kompleksowe rozwiązanie dla całego procesu, od projektu do gotowego statku, a także zarządzamy fragmentami projektów” – dodał Buijks. „Na przykład
są klienci, którzy sami kupują kadłub i przychodzą do nas, aby skompletować maszynownię”.

Obraz1

Projektowanie w przemyśle stoczniowym

Chociaż większość projektów w przemyśle stoczniowym jest tworzonych w 2D, Asto zaczął włączać modelowanie 3D do swoich projektów, aby priorytetowo traktować innowacje i dokładność wykonywanych elementów.

Większość rysunków, które otrzymujemy i dostarczamy do warsztatu, jest projektowana w 2D, a nawet skomplikowane złożenia, takie jak silniki okrętowe,
są w dużej mierze dostarczane w 2D”
– powiedział Buijks.

Mimo to jako firma czuliśmy, że nadszedł czas, aby zacząć korzystać z modelowania 3D. W 3D możemy dokładniej rysować części i zauważyliśmy, że model 3D jest bardziej atrakcyjny do wizualizacji dla naszych klientów. Mówiąc prościej: sprzedają się lepiej” – wyjaśnił Buijks.

BricsCAD Mechanical zastępuje Inventor’a

Lokalny Reseler BricsCAD – CADKoop polecił oprogramowanie projektowe BricsCAD Mechanical zespołowi projektowemu w Stoczni Asto do tworzenia rysunków konstrukcyjnych i mechanicznych. Okazało się, że BricsCAD Mechanical był dokładnie tym, czego szukała firma.

Dzięki BricsCAD Mechanical możemy łatwo narysować nasze standardowe części
w 3D, takie jak okiennice i otwory wentylacyjne”
– powiedział Hamar. „Często korzystamy z funkcji Arkusze Blach, która bardzo ułatwia korzystanie z różnych profili, które są obecne w BricsCAD. Dzięki Communicator for BricsCAD możemy również łatwo otwierać i edytować inne pliki, takie jak ipt i STEP ”- dodał Hamar.

„Podoba nam się również to, że możemy kupić BricsCAD Mechanical z opcją Maintenance, co czyni go znacznie bardziej opłacalną alternatywą dla Autodesk® Inventor”.

Nowe możliwości w projektowaniu 3D

Teraz, gdy rysujemy w 3D, łatwiej jest ponownie wykorzystać rysunki lub ich fragmenty” – powiedział Hamar. „Tworzymy bibliotekę naszych najpopularniejszych części, a ponieważ każdy statek jest inny, musimy szybko i łatwo dostosować
te części. Naszym planem jest sparametryzowanie innych elementów, takich
jak schody, okiennice czy przepusty, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu.”

„Zauważyliśmy również, że rysowanie maszynowni w 3D jest bardziej precyzyjne.
Są to często małe przestrzenie z wieloma urządzeniami, dlatego ważne jest,
aby wszystkie pomiary były prawidłowe. Proces jest płynniejszy i dokładniejszy w 3D, a także znacznie bardziej przejrzysty dla naszego klienta.”

„BricsCAD Mechanical umożliwił naszemu zespołowi wdrożenie jeszcze wyższych standardów rysunków konstrukcyjnych i mechanicznych.
A my dopiero zaczynamy!” –
dodał Hamar. „Istnieje wiele zalet modelowania 3D w przemyśle stoczniowym, z których jeszcze nie skorzystaliśmy, a BricsCAD Mechanical na to pozwala”.